Bruno Mars, Kendrick Lamar Among Top Grammy Winners

New York, New York — Bruno Mars walked away with the 60th Grammy Awards’ top honor of the night with a win for Album of the Year for 24K Magic.

Returning host James Corden presided over the program, which was held in New York City for the first time since 2003. Madison Square Garden rocked with musical performances from such artists as Kendrick Lamar, Rihanna, SZA, Lady Gaga, U2, Elton John, Pink, and Chris Stapleton, among others.

Kesha delivered a stirring rendition of “Praying,” with onstage support from Cyndi Lauper, Andra Day and more stars, underscoring the ongoing impact of the #metoo movement against sexual harassment and a direct nod to Kesha’s own personal sexual abuse ordeal.

See the complete list of winners and nominees below (including those which were given out in a non-televised ceremony, held earlier in the day.


60th GRAMMY AWARDS

Complete List of Winners and Nominees


ALBUM OF THE YEAR

  • Bruno Mars – 24K Magic—WINNER
  • Childish Gambino – Awaken, My Love!
  • Jay-Z – 4:44
  • Kendrick Lamar –
  • Lorde – Melodrama

 

RECORD OF THE YEAR

  • Bruno Mars – 24K MagicWINNER
  • Childish Gambino – Redbone
  • Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber – Despacito
  • Jay-Z – The Story Of O.J.
  • Kendrick Lamar – HUMBLE.

 

SONG OF THE YEAR

 

  • Bruno Mars – That’s What I LikeWINNER
  • Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber – Despacito
  • Jay-Z – 4:44
  • Julia Michaels – Issues
  • Logic Featuring Alessia Cara – 1-800-273-8255

 

BEST COUNTRY ALBUM

  • Chris Stapleton – From A Room: Volume 1—WINNER
  • Kenny Chesney – Cosmic Hallelujah
  • Lady Antebellum – Heart Break
  • Little Big Town – The Breaker
  • Thomas Rhett – Life Changes

 

BEST COMEDY ALBUM

  • Dave Chappelle – The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas—WINNER
  • Jim Gaffigan – Cinco
  • Jerry Seinfeld – Jerry Before Seinfeld
  • Sarah Silverman – A Speck Of Dust
  • Kevin Hart – What Now?

 

BEST RAP ALBUM

  • Kendrick Lamar – WINNER
  • Jay-Z – 4:44
  • Migos – Culture
  • Rapsody – Laila’s Wisdom
  • Tyler, The Creator – Flower Boy

 

BEST POP SOLO PERFORMANCE

  • Ed Sheeran – Shape Of YouWINNER
  • Kelly Clarkson – Love So Soft
  • Kesha – Praying
  • Lady Gaga – Million Reasons
  • Pink – What About Us

 

BEST NEW ARTIST

  • Alessia CaraWINNER
  • Khalid
  • Lil Uzi Vert
  • Julia Michaels
  • SZA

 

BEST RAP/SUNG PERFORMANCE

  • Kendrick Lamar & Rihanna – LOYALTY.WINNER
  • 6LACK – PRBLMS
  • Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy – Crew
  • JAY-Z Featuring Beyoncé – Family Feud
  • SZA Featuring Travis Scott – Love Galore

 

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL

  • Greg KurstinWINNER
  • Calvin Harris
  • Blake Mills
  • No I.D.
  • The Stereotypes

 

BEST POP VOCAL ALBUM

  • Ed Sheeran – ÷ (Divide) —WINNER
  • Coldplay – Kaleidoscope EP
  • Lana Del Rey – Lust For Life
  • Imagine Dragons – Evolve
  • Kesha – Rainbow
  • Lady Gaga – Joanne

 

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE

  • The Man – Feel It StillWINNER
  • The Chainsmokers & Coldplay – Something Just Like This
  • Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber – Despacito
  • Imagine Dragons – Thunder
  • Zedd & Alessia Cara – Stay

 

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM

  • Various Artists – Tony Bennett Celebrates 90—WINNER
  • Bob Dylan – Triplicate
  • Seth MacFarlane – In Full Swing
  • Sarah McLachlan – Wonderland
  • Michael Bublé – Nobody But Me (Deluxe Version)

 

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE

  • Chris Stapleton – Either WayWINNER
  • Sam Hunt – Body Like A Back Road
  • Alison Krauss – Losing You
  • Miranda Lambert – Tin Man
  • Maren Morris – I Could Use A Love Song

 

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE

  • Little Big Town – Better ManWINNER
  • Brothers Osborne – It Ain’t My Fault
  • Zac Brown Band – My Old Man
  • Lady Antebellum – You Look Good
  • Midland – Drinkin’ Problem

 

BEST COUNTRY SONG

  • Chris Stapleton – Broken HalosWINNER
  • Little Big Town – Better Man
  • Sam Hunt – Body Like A Back Road
  • Miranda Lambert – Tin Man
  • Midland – Drinkin’ Problem

 

BEST RAP PERFORMANCE

  • Kendrick Lamar – HUMBLE.WINNER
  • Big Sean – Bounce Back
  • Cardi B – Bodak Yellow
  • Jay-Z – 4:44
  • Migos Featuring Lil Uzi Vert – Bad And Boujee

 

BEST RAP SONG

  • Kendrick Lamar – HUMBLE.WINNER
  • Cardi B – Bodak Yellow
  • Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi – Chase Me
  • Rapsody – Sassy
  • Jay-Z – The Story Of O.J.

 

BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM

  • The Weeknd – Starbo—WINNER y
  • 6LACK – Free 6LACK
  • Childish Gambino – “Awaken, My Love!”
  • Khalid – American Teen
  • SZA – Ctrl

 

BEST R&B ALBUM

  • Bruno Mars – 24K Magic—WINNER
  • Daniel Caesar – Freudian
  • Ledisi – Let Love Rule
  • PJ Morton – Gumbo
  • Musiq Soulchild – Feel The Real

 

BEST R&B SONG

  • Bruno Mars – That’s What I LikeWINNER
  • PJ Morton – First Began
  • Khalid – Location
  • Childish Gambino – Redbone
  • SZA – Supermodel

 

BEST R&B PERFORMANCE

  • Bruno Mars – That’s What I LikeWINNER
  • Daniel Caesar Featuring Kali Uchis – Get You
  • Kehlani – Distraction
  • Ledisi – High
  • SZA – The Weekend

 

BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE

  • Childish Gambino – RedboneWINNER
  • The Baylor Project – Laugh And Move On
  • Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones – What I’m Feelin’
  • Ledisi – All The Way
  • Mali Music – Still

 

BEST ROCK ALBUM

  • The War On Drugs – A Deeper Understanding—WINNER
  • Mastodon – Emperor Of Sand
  • Metallica – ..To Self-Destruct
  • Nothing More – The Stories We Tell Ourselves
  • Queens Of The Stone Age – Villains

 

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

  • The National – Sleep Well Beast—WINNER
  • Arcade Fire – Everything Now
  • Gorillaz – Humanz
  • LCD Soundsystem – American Dream
  • Father John Misty – Pure Comedy

 

BEST ROCK SONG

  • Foo Fighters – RunWINNER
  • Metallica – Atlas, Rise!
  • Flay – Blood In The Cut
  • Nothing More – Go To War
  • Avenged Sevenfold – The Stage

 

BEST ROCK PERFORMANCE

  • Leonard Cohen – You Want It DarkerWINNER
  • Chris Cornell – The Promise
  • Foo Fighters – Run
  • Kaleo – No Good
  • Nothing More – Go To War

 

BEST METAL PERFORMANCE

  • Mastodon – Sultan’s CurseWINNER
  • August Burns Red – Invisible Enemy
  • Body Count – Black Hoodie
  • Code Orange – Forever
  • Meshuggah – Clockworks

 

BEST CHILDREN’S ALBUM

  • Lisa Loeb – Feel What U Feel—WINNER
  • Gustafer Yellowgold – Brighter Side
  • Justin Roberts – Lemonade
  • Alphabet Rockers – Rise Shine #Woke
  • Ladysmith Black Mambazo – Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World

 

BEST REGGAE ALBUM

  • Damian “Jr. Gong” Marley – Stony Hill—WINNER
  • Chronixx – Chronology
  • Common Kings – Lost In Paradise
  • J Boog – Wash House Ting
  • Morgan Heritage – Avrakedabra

 

BEST WORLD MUSIC ALBUM

  • Ladysmith Black Mambazo – Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration—WINNER
  • Vicente Amigo – Memoria De Los Sentidos
  • Buika – Para Mi
  • Anat Cohen & Trio Brasileiro – Rosa Dos Ventos
  • Tinariwen – Elwan

 

BEST FOLK ALBUM

  • Aimee Mann – Mental Illness—WINNER
  • Laura Marling – Semper Femina
  • Offa Rex – The Queen Of Hearts
  • The Secret Sisters – You Don’t Own Me Anymore
  • Yusuf / Cat Stevens – The Laughing Apple

 

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM

  • Lost Bayou Ramblers – Kalenda—WINNER
  • Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers – Top Of The Mountain
  • Ho’okena – Ho’okena 3.0
  • Northern Cree – Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
  • Josh Tatofi – Pua Kiele

 

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM

  • The Rolling Stones – Blue & Lonesome—WINNER
  • Eric Bibb – Migration Blues
  • Elvin Bishop’s Big Fun Trio – Elvin Bishop’s Big Fun Trio
  • L. Boyce – Roll And Tumble
  • Guy Davis & Fabrizio Poggi – Sonny & Brownie’s Last Train

 

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM

  • Taj Mahal & Keb’ Mo’ – TajMo—WINNER
  • Robert Cray & Hi Rhythm – Robert Cray & Hi Rhythm
  • Sonny Landreth – Recorded Live In Lafayette
  • Robert Randolph & The Family Band – Got Soul
  • Tedeschi Trucks Band – Live From The Fox Oakland

 

BEST BLUEGRASS ALBUM

  • The Infamous Stringdusters – Laws Of Gravity—WINNER
  • Rhonda Vincent And The Rage – All The Rage – In Concert Volume One [Live]
  • Michael Cleveland – Fiddler’s Dream
  • Bobby Osborne – Original
  • Noam Pikelny – Universal Favorite

 

BEST AMERICANA ALBUM

  • Jason Isbell And The 400 Unit – The Nashville Sound—WINNER
  • Gregg Allman – Southern Blood
  • Brent Cobb – Shine On Rainy Day
  • Iron & Wine – Beast Epic
  • Mavericks – Brand New Day

 

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE

  • Alabama Shakes – Killer Diller BluesWINNER
  • Blind Boys Of Alabama – Let My Mother Live
  • Leonard Cohen – Steer Your Way
  • Alison Krauss – I Never Cared For You
  • Glen Campbell – Arkansas Farmboy

 

BEST AMERICAN ROOTS SONG

  • Jason Isbell And The 400 Unit – If We Were VampiresWINNER
  • David Rawlings & Gillian Welch – Cumberland Gap
  • Mavericks – I Wish You Well
  • Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White – It Ain’t Over Yet
  • Gregg Allman – My Only True Friend

 

BEST GOSPEL ALBUM

  • CeCe Winans – Let Them Fall In Lov—WINNER e
  • Travis Greene – Crossover: Live From Music City
  • Le’Andria – Bigger Than Me
  • Marvin Sapp – Close
  • Anita Wilson – Sunday Song

 

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM

  • Zach Williams – Chain Breaker—WINNER
  • Danny Gokey – Rise
  • Matt Maher – Echoes (Deluxe Edition)
  • MercyMe – Lifer
  • Tauren Wells – Hills And Valleys

 

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM

  • Reba McEntire – Sing It Now: Songs Of Faith & HopeWINNER
  • The Collingsworth Family – The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1
  • Larry Cordle – Give Me Jesus
  • Joseph Habedank – Resurrection
  • Karen Peck & New River – Hope For All Nations

 

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG

  • CeCe Winans – Never Have To Be AloneWINNER
  • Tina Campbell – Too Hard Not To
  • JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn – You Deserve It
  • Le’Andria – Better Days
  • The Walls Group – My Life

 

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG

  • Hillsong Worship – What A Beautiful NameWINNER
  • Casting Crowns – Oh My Soul
  • Natalie Grant – Clean
  • MercyMe – Even If
  • Tauren Wells – Hills And Valleys

 

BEST LATIN JAZZ ALBUM

  • Pablo Ziegler Trio – Jazz TangoWINNER
  • Antonio Adolfo – Hybrido – From Rio To Wayne Shorter
  • Jane Bunnett & Maqueque – Oddara
  • Anat Cohen & Marcello Gonçalves – Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos
  • Miguel Zenón – Típico

 

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM

  • Christian McBride Big Band – Bringin’ ItWINNER
  • John Beasley – MONK’estra Vol. 2
  • Alan Ferber Big Band – Jigsaw
  • Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne – Homecoming
  • Chuck Owen And The Jazz Surge – Whispers On The Wind

 

BEST JAZZ VOCAL ALBUM

  • Cécile McLorin Salvant – Dreams And DaggersWINNER
  • The Baylor Project – The Journey
  • Jazzmeia Horn – A Social Call
  • Randy Porter Trio With Nancy King – Porter Plays Porter
  • Raul Midón – Bad Ass And Blind

 

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM

  • Billy Childs – RebirthWINNER
  • Bill Charlap Trio – Uptown, Downtown
  • Joey DeFrancesco & The People – Project Freedom
  • Fred Hersch – Open Book
  • Chris Potter – The Dreamer Is The Dream

 

BEST IMPROVISED JAZZ SOLO

  • John McLaughlin, soloist – Miles Beyond – Track From: Live @ Ronnie Scott’s (John McLaughlin & The 4th Dimension)WINNER
  • Sara Caswell, soloist – Can’t Remember Why – Track From: Whispers On The Wind (Chuck Owen And The Jazz Surge)
  • Billy Childs, soloist – Dance Of Shiva – Track From: Rebirth
  • Fred Hersch, soloist – Whisper Not – Track From: Open Book
  • Chris Potter, soloist – Ilimba – Track From: The Dreamer Is The Dream

 

BEST LATIN POP ALBUM

  • Shakira – El DoradoWINNER
  • Juanes – Mis Planes Son Amarte
  • Natalia Lafourcade – Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
  • Alex Cuba – Lo Único Constante
  • La Santa Cecilia – Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017

 

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM

  • Residente – ResidenteWINNER
  • Jorge Drexler – Salvavidas De Hielo
  • Los Amigos Invisibles – El Paradise
  • Bomba Estéreo – Ayo
  • C4 Trío & Desorden Público – Pa’ Fuera

 

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)

  • Aida Cuevas – Arriero Somos Versiones AcústicasWINNER
  • Alex Campos – Momentos
  • Various Artists – Zapateando En El Norte
  • Julión Álvarez Y Su Norteño Banda – Ni Diablo Ni Santo
  • Banda El Recodo De Cruz Lizárraga – Ayer Y Hoy

 

BEST TROPICAL LATIN ALBUM

  • Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta – Salsa Big BandWINNER
  • Albita – Albita
  • Doug Beavers – Art Of The Arrangement
  • Silvestre Dangond – Gente Valiente
  • Diego El Cigala – Indestructible

 

BEST NEW AGE ALBUM

  • Peter Kater – Dancing On WaterWINNER
  • Brian Eno – Reflection
  • Arie – SongVersation: Medicine
  • Kitaro – Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5
  • Steve Roach – Spiral Revelation

 

BEST MUSIC VIDEO

  • Kendrick Lamar – WINNER
  • Beck – Up All Night
  • Jain – Makeba 
  • Jay-Z – The Story Of O.J.
  • Logic Featuring Alessia Cara & Khalid – 1-800-273-8255

 

BEST MUSIC FILM

  • Various Artists – The Defiant OnesWINNER
  • Nick Cave & The Bad Seeds – One More Time With Feeling
  • The Grateful Dead – Long Strange Trip
  • Various Artists – Soundbreaking
  • Various Artists – Two Trains Runnin’

 

BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM

  • Jeff Lorber Fusion – Prototype—WINNER
  • The Jerry Douglas Band – What If
  • Alex Han – Spirit
  • Julian Lage & Chris Eldridge – Mount Royal
  • Antonio Sanchez – Bad Hombre

 

BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM

  • Kraftwerk – 3-D The Catalogue—WINNER
  • Bonobo – Migration
  • Mura Masa – Mura Masa
  • ODESZA – A Moment Apart
  • Sylvan Esso – What Now

 

BEST DANCE RECORDING

  • LCD Soundsystem – Tonite—WINNER
  • Bonobo Featuring Innov Gnawa – Bambro Koyo Ganda
  • CamelPhat & Elderbrook – Cola
  • Gorillaz Featuring DRAM – Andromeda
  • ODESZA Featuring WYNNE & Mansionair – Line Of Sight

 

BEST REMIXED RECORDING

  • Dennis White, remixer (Depeche Mode) – You Move (Latroit Remix)WINNER
  • Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) – Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)
  • SMLE, remixers (Bobby Rush) – Funk O’ De Funk (SMLE Remix)
  • Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) – Undercover (Adventure Club Remix)
  • Four Tet, remixer (The xx) – A Violent Noise (Four Tet Remix)

 

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA

  • John Williams – Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You CanWINNER
  • Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) – All Hat, No Saddle
  • Nate Smith, arranger (Nate Smith) – Home Free (For Peter Joe)
  • John Beasley, arranger (John Beasley) – Ugly Beauty/Pannonica
  • Chris Walden, arranger (Herb Alpert) – White Christmas

 

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS

  • Randy Newman, arranger (Randy Newman) – PutinWINNER
  • Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) – Another Day Of Sun
  • Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) – Every Time We Say Goodbye
  • Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) – I Like Myself
  • Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater & The Count Basie Orchestra) – I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York

 

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION

  • Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) – Three RevolutionsWINNER
  • Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) – Alkaline
  • Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) – Choros #3
  • Nate Smith, composer (Nate Smith) – Home Free (For Peter Joe)
  • Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) – Warped Cowboy

 

BEST RECORDING PACKAGE

  • Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) – Pure Comedy (Deluxe Edition)
  • Carlos Dussan, Juliana Jaramillo, Juan Martinez & Claudio Roncoli, art directors (Magín Díaz) – El Orisha De La Rosa
  • Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) – Mura Masa
  • Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) – Sleep Well Beast
  • Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) – Solid State

 

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE

  • Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) – The Voyager Golden Record: 40th Anniversary EditionWINNER
  • Tim Breen, art director (Various Artists) – Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
  • Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) – Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014)
  • Masaki Koike, art director (Grateful Dead) – May 1977: Get Shown The Light
  • Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) – Warfaring Strangers: Acid Nightmares

 

BEST ALBUM NOTES

  • Lynell George, album notes writer (Otis Redding) – Live At The Whisky A Go Go: The Complete RecordingsWINNER
  • Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) – Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
  • Ted Olson, album notes writer (Various Artists) – Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
  • Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) – The Complete Piano Works Of Scott Joplin
  • Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) – Washington Phillips And His Manzarene Dreams
  • David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) – Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute

BEST HISTORICAL ALBUM

  • Leonard Bernstein – The ComposerWINNER
  • Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
  • The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
  • Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
  • Washington Phillips And His Manzarene Dreams

 

BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)

  • The Princess Diarist – Carrie FisherWINNER
  • Astrophysics For People In A Hurry – Neil deGrasse Tyson
  • Born To Run – Bruce Springsteen
  • Confessions Of A Serial Songwriter – Shelly Peiken
  • Our Revolution: A Future to Believe In – Bernie Sanders And Mark Ruffalo

 

BEST MUSICAL THEATER ALBUM

  • Dear Evan HansenWINNER
  • Come From Away
  • Hello, Dolly!

 

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

  • La La LandWINNER
  • Baby Driver
  • Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
  • Hidden Figures: The Album
  • Moana: The Songs

 

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

  • La La LandWINNER
  • Dunkirk
  • Game Of Thrones: Season 7
  • Hidden Figures
  • Arrival

 

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA

  • Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) – How Far I’ll GoWINNER
  • Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) – City Of Stars
  • Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (ZAYN & Taylor Swift) – I Don’t Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)
  • Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) – Never Give Up
  • Common, Andra Day & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) – Stand Up For Something

 

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL

  • Bruno Mars – 24K MagicWINNER
  • Flay – Every Where Is Some Where
  • Roger Waters – Is This The Life We Really Want?
  • Rose Cousins – Natural Conclusion
  • Perfume Genius – No Shape

 

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL

  • Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: AdagioWINNER
  • Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
  • Kleiberg: Mass For Modern Man
  • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
  • Tyberg: Masses

 

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

  • David FrostWINNER
  • Blanton Alspaugh
  • Manfred Eicher
  • Morten Lindberg
  • Judith Sherman

 

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE

  • Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: AdagioWINNER
  • Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches
  • Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente
  • Concertos For Orchestra
  • Mahler: Symphony No. 5

 

BEST OPERA RECORDING

  • Berg: WozzeckWINNER
  • Berg: Lulu
  • Handel: Ottone
  • Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel
  • Bizet: Les Pêcheurs De Perles

 

BEST CHORAL PERFORMANCE

  • Bryars: The Fifth CenturyWINNER
  • Handel: Messiah
  • Mansurian: Requiem
  • Music Of The Spheres
  • Tyberg: Masses

 

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE

  • Death & The MaidenWINNER
  • Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1
  • Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert
  • Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016
  • Franck, Kurtág, Previn & Schumann

 

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO

  • TranscendentalWINNER
  • Bach: The French Suites
  • Haydn: Cello Concertos
  • Levina: The Piano Concertos
  • Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2

 

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM

  • Crazy Girl CrazyWINNER
  • Bach & Telemann: Sacred Cantatas
  • Gods & Monsters
  • In War & Peace – Harmony Through Music
  • Sviridov: Russia Cast Adrift

 

BEST CLASSICAL COMPENDIUM

 

  • Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe ConcertoWINNER
  • Barbara
  • Les Routes De L’Esclavage
  • Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir
  • Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger

 

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION

  • Viola ConcertoWINNER
  • Songs Of Solitude
  • Picture Studies
  • Requiem
  • Concerto For Orchestra

 

BEST SURROUND SOUND ALBUM

  • Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) – Early AmericansWINNER
  • Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) – Kleiberg: Mass For Modern Man
  • Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) – So Is My Love
  • Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) – 3-D The Catalogue
  • Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) – Tyberg: Masses

More Features

Thoughts?

Sign Up and Be an Insider
No Thanks
Welcome to our Hollywood Post Insiders Community! Please check your email and follow the instructions to confirm your email address. Thanks for joining us.
We respect your privacy and do not share your information.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×